خسارت ۴۷ میلیارد تومانی سیل به حوزه آب و فاضلاب/ ۱۳ درصد مشترکان اردبیلی پرمصرف هستندخسارت ۴۷ میلیارد تومانی سیل به حوزه آب و فاضلاب

اردبیل- مدیرعامل آبفای استان اردبیل گفت: سیل خردادماه بیش از ۴۷ میلیارد تومان در حوزه آب و فاضلاب در شهرهای مختلف استان اردبیل خسارت به بار آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا نعمت سلطانی عصر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اردبیل اظهار کرد: در گذشته فعالیت مناسب آبدارها مصرف آب در روستاها را در مرحله پایش و رصد قرار داده بود که متأسفانه شاهد تغییر این رویه به فهرست بهایی شده ایم.

وی تصریح کرد: ما نیز معتقدیم باید جلوی انشعابات غیرمجاز در مناطق روستایی گرفته شود که البته ما با معضل بزرگ‌تر به نام خرابی کنتورها رو به رو هستیم که خرید کنتور جدید برای روستاییان با قیمت ۸۴۰ هزار تومان چالش‌ها و مشکلاتی را به همراه آورده است.

مدیرعامل آبفای استان اردبیل از انعقاد قرارداد با یکی از کارخانه‌های تولید کنتور آب در گرمی خبر داد و گفت: قرار است به ازای سه کنتور خراب تحویلی، یک کنتور سالم تحویل بگیریم تا با کمترین قیمت به مشترکان واگذار شده و زمینه جلوگیری از هدر رفت منابع آب گرفته شود.

نعمت سلطانی در مورد تأمین آب پتروشیمی نمین افزود: ما در شهر نمین، عنبران و تأمین آب مجتمع وحدت به ۹۷ تا ۱۰۰ لیتر در ثانیه آب نیاز داریم و قرار بوده ۱۵ لیتر آب نیز به پتروشیمی نمین واگذار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با تاکید مسئولان کشوری قرار است از محل پساب آب واحدهای صنعتی به غیر از تولیدکنندگان مواد غذایی تأمین شود که ما نیز قرار شد ۵۰ لیتر در ثانیه پساب نمین را تحویل پتروشیمی این شهر دهیم.

۱۷ شهر اردبیل در معرض تنش آبی

مدیرعامل آبفای استان اردبیل اضافه کرد: ۱۷ شهر استان اردبیل با تنش آبی روبه رو است و تقلیل آورده ارس، یامچی و دیگر سدهای استان به شدت ما را رنج می‌دهد و نگران عدم تأمین منابع آب به ویژه در اواخر تابستان هستیم.

نعمت سلطانی بیان کرد: علت قطعی آب در جعفرآباد و برخی شهرهای دیگر پایین آمدن سطح آب در کانال این منطقه است که به معنای واقعی تأمین آب را با مشکل رو به رو کرده است.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: ۲۶ درصد شبکه آب اردبیل نیاز به اصلاح دارد تا جلوی هدر رفت منابع آب گرفته شود.

نعمت سلطانی در مورد پروژه فاضلاب شهر اردبیل تصریح کرد: یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در استان اجرا می‌شود که تاکنون ۶۹۰ کیلومتر اجرایی شده که ۵۶ درصد شبکه فاضلاب شهر اردبیل را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در مرکز و هسته شهر با مشکلات جدی در اجرای پروژه فاضلاب رو به رو هستیم، گفت: ما ۳۷ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم که باید نسبت به پرداخت این مبلغ اقدام شود.

نعمت سلطانی افزود: شهرداری‌ها نیز تا ۷۰ درصد مجوز حفاری صادر می‌کنند اما در ۳۰ درصد با مشکلاتی رو به رو هستیم که هزینه‌های حفاری نیز به شدت افزایش یافته است.

وی از برخورد با انشعابات غیرمجاز خبر داد و خاطرنشان کرد: اردبیل شهر قنات‌ها است و ما در این شهر با تنوع و تکثر قنات‌ها رو به رو هستیم که از این منابع نیز باید استفاده شود.

نعمت سلطانی در مورد وقوع سیل در شهرهای شمالی استان و بی سابقه بودن آن اضافه کرد: سیل اخیر ۴۷ میلیارد تومان در حوزه آب و فاضلاب استان وارد کرده است.

طرح توسعه تصفیه خانه فاضلاب اردبیل تا دهه فجر افتتاح می‌شود

مدیرعامل آبفای استان اردبیل به مشترکان پرمصرف آب در شهر اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: ۱۳ درصد مشترکان آب در استان اردبیل بالاتر از الگوی ماهانه ۳۰ متر مکعب آب مصرف می‌کنند که قطعاً با کاهش مصرف آنها می‌توان در این زمینه تابستان را به راحتی سپری کرد.

وی بیان کرد: اگر ۱۰ درصد شهروندان استان اردبیل مصرف آب خود را تقلیل دهند، ما در تابستان از لحاظ کیفی و کمی با مشکل تأمین آب رو به رو نخواهیم شد.

نعمت سلطانی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: شهرداری اردبیل نسبت به اجرای طرح جمع آوری آب‌های سطحی اقدام کرده و امیدواریم با این روند دیگر شاهد پس زدگی فاضلاب در روزهای بارشی نباشیم.

وی در مورد طرح توسعه تصفیه خانه فاضلاب اردبیل نیز تصریح کرد: این پروژه با پیشرفت مناسب در حال اجرا است که انتظار می‌رود تا دهه فجر این طرح توسعه تا پوشش ۵۵۰ هزار نفری به سرانجام برسد.

نعمت سلطانی از تلاش نمایندگان برای تأمین اعتبار مناسب با هدف طرح‌های توسعه‌ای قدردانی کرد و گفت: ما در تأمین آب اردبیل روی لبه تیغ حرکت می‌کنیم و باید پروژه انتقال آب به این شهر به سرعت اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بارش‌های اخیر ورودی تأثیرگذاری را در سدها نداشته ولی سرعت کاهش منابع آب را کاسته است، افزود: از لحاظ کیفی ما با این روند اواخر مردادماه با مشکل تأمین آب رو به رو خواهیم شد.

نعمت سلطانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: همچنان مشکل ما در آب اردبیل به ویژه آب تأمین شده از چاه‌ها بالا بودن آرسنیک است که به طور مداوم نمونه برداری‌ها انجام می‌شود و میزان آرسنیک چاه‌های اردبیل ۷.۲ دهم است.

مدیرعامل آبفای استان اردبیل اضافه کرد: در مورد آلودگی رود ارس بنده نه این موضوع را تأیید و نه رد می‌کنم ولی باید به نحوی عمل کرد تا آلودگی‌ها از سمت ما نیز تقلیل پیدا کند.منبع : مهر نیوز

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی کیانا انرژی آماده پاسخگویی به شما می باشد. لطفا پیام خود را بنویسید و بر روی دکمه ارسال کلیلک کنید.
👋 پشتیبانی آنلاین از طریق واتساپ.