کولر هوایی یا مبدل حرارتی هوا خنک

لوکو کیانا انرژی

 کولر هوایی  ( مبدل حرارتی هوا خنک ) دستگاهی است جهت انتقال حرارت مستقیم از یک سیال یا گاز به هوای محیط. یکی از روشهای خنک کردن مایعات و گازها استفاده از دو منبع مقرون به صرفه آب و هواست.

مزیت ویژه کولرهای هوایی، عدم نیاز به منبع آب می باشد، بدین معنا که نیازی به نصب این تجهیزات در مجاورت منبع آب وجود ندارد. علاوه بر این، بدلیل هزینه های زیاد سیستم های انتقال آب و مشکلات زیست محیطی انتقال حرارت با استفاده از هوا ترجیح داده می شود.

در این مبدل ها بخارات گرم درون مجموعه ای از لوله ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته اند توزیع می شود. جداره خارجی لوله ها به پره مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله ها با هوای خنک افزایش یابد.

کولرها در کلیه مراحل صنایع نفت و گاز از صنایع بالادستی استخراج و انتقال گرفته تا پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی تحت شرایط گوناگون محیطی و برای سیال های مختلف با فشار، دمای متفاوت و مبرد بخار (مورد استفاده در مجتمع های نیروگاهی) استفاده می شود.

کولر هوایی یا مبدل حرارتی هوا خنک
کولر هوایی یا مبدل حرارتی هوا خنک
کولر هوایی یا مبدل حرارتی هوا خنک
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

در یک کولر هوایی سيال خنك شونده از داخل يك سری لوله عبورکرده و هوا با برخورد به اين لوله ها سيال را خنك می كند.
هوا می تواند به صورت آزاد يا اجباری كار خنك كاری را انجام دهد، كه البته معمولاً نوع دوم كاربرد بيشتری دارد. در نوع اجباری از فن برای دميدن يا مكيدن هوا استفاده می شود در حالی که در حالت آزاد یا طبیعی هوا به واسطه اختلاف چگالی جابجا می شود که در این حالت به یک دودکش برای سرعت بخشیدن به جریان هوا نیاز است.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی کیانا انرژی آماده پاسخگویی به شما می باشد. لطفا پیام خود را بنویسید و بر روی دکمه ارسال کلیلک کنید.
👋 پشتیبانی آنلاین از طریق واتساپ.